W dniach 20.-27.09.2023r. uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję, by uczestniczyć w drugiej części projektu pt. „Wir bewegen uns miteinander – aufeinander zu!” („Poprzez sport poznajemy się”), który przygotowany został przez szkoły miast partnerskich w Jeleniej Górze – Erftstadt oraz Tarnopola oraz objęty był patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Miast Partnerskich. 20 września 8 uczniów z naszej szkoły pod opieką P. Joanny Figel i P. Anny Deki oraz 8 uczniów z Ukrainy pod opieką 2 nauczycielek oraz Pani Dyrektor rozpoczęło 7 dniową przygodę w Erftstadt. Po całodniowej podróży pociągami z Jeleniej Góry do Erftstadt wszyscy uczestnicy projektu zakwaterowani zostali u rodzin goszczących, co pomogło przełamać barierę językową oraz poznać zwyczaje sąsiedniego kraju. Pierwszego dnia w szkole po oficjalnym powitaniu przez Panią Dyrektor Gottfried-Kinkel-Realschule, zwiedzaliśmy szkołę, a następnie uczniowie brali udział w zajęciach sportowych w Sali gimnastycznej. Po południu, po 5 kilometrowym spacerze do Lechenich, młodzież grała w minigolfa. Kolejnego dnia uczniowie udali się na kilka lekcji. Później udali się spacerem do centrum wspinaczkowego, gdzie każdy uczeń pod okiem profesjonalnego instruktora mógł spróbować swoich sił wspinając się w hali wspinaczkowej. Po południu wszyscy wspólnie grillowaliśmy i spędzaliśmy czas na szkolnym dziedzińcu. Sobota była dniem przeznaczonym na zwiedzanie Kolonii – przez kilka godzin Pani Schwarz oprowadzała całą grupę po centrum miasta, opowiadała miejskie legendy, historię miasta oraz pokazywała najważniejsze zabytki i punkty turystyczne. W niedzielę uczniowie wzięli udział w dużym sportowym wydarzeniu – 12. edycji biegu miejskiego (12. GVG – CityLauf Erftstadt). O godzinie 11 rozpoczął się 10km bieg wokół miasta. Uczniowie z 3 krajów utworzyli 4 osobowe sztafety, a każdy uczeń pokonał dystans 2,5km! Było to bardzo wymagające a zarazem dające ogromną satysfakcję sportowe doświadczenie. W poniedziałek po kilku lekcjach cała grupa udała się spacerem przez Ville-Wald (lasy utworzone w miejscu dawnych terenów wydobywczych węgla brunatnego) do miejscowości Brühl. Na miejscu czekał park linowy, w którym po szkoleniu każdy mógł pokonać kilka tras w zależności od swoich umiejętności i odwagi. Ostatni dzień w Erftstadt rozpoczęliśmy od gry terenowej w parku zamkowym nieopodal szkoły. Następnie cała grupa udała się do Szkoły Muzycznej, gdzie odbyło się spotkanie z Panią Burmistrz miasta Erftstsadt. Popołudnie spędziliśmy nad jeziorem Librarer, gdzie pływaliśmy kajakami. Wieczór pożegnalny spędziliśmy w gronie wszystkich rodzin goszczących, wspólnie rozmawiając, jedząc i ciesząc się ostatnimi chwilami w towarzystwie nowych przyjaciół. Wymiana uczniowska miała na celu integrację, poszerzenie horyzontów oraz zbudowanie pozytywnych relacji pośród młodzieży z 3 różnych krajów. Projekt okazał się niezapomnianą przygodą oraz przyniósł uczniom wiele przydatnych umiejętności.

Joanna Figel