ROK 2021 rokiem 12 wyzwań zero waste w ZSOiT

 MAJ-WYZWANIE PIĄTE – AKCJA URATUJ PSZCZOŁĘ

Dlaczego są tak ważne w ekosystemie? Co im zagraża? Jak im pomóc? W maju odpowiadamy na te pytania i poszerzamy wiadomości o małych ale jakże ważnych    stworzeniach jakimi są pszczoły. Przyłączmy się do akcji URATUJ PSZCZOŁĘ.PL


Pszczoły są niezbędne do życia na Ziemi. Przenoszą pyłek z męskich części kwiatów do żeńskich. Bez tego procesu wiele roślin nie zostałoby zapylonych, a więc nie byłoby w stanie wyprodukować owoców, warzyw i kwiatów. Pszczoły miodne wykonują około 80% wszystkich zapyleń. Oznacza to, że około 80% spożywanej przez nas żywności pochodzi z upraw zapylanych przez pszczoły. Według badaczy, jeśli zniknie z powierzchni Ziemi ostatnia pszczoła, człowiekowi zostanie już tylko 4 lata życia. Warto ratować pszczoły dla nas i przyszłych pokoleń!
Pszczoły znajdują się oficjalnie na liście zagrożonych gatunków. Niestety ich życie nie jest łatwe i istnieje wiele czynników, które zabijają te pożyteczne owady. Przede wszystkim pszczoły zabija śmiertelna mieszanka pestycydów stosowanych w rolnictwie; Po drugie pasożyty i choroby atakujące pszczoły .Po trzecie zmiany klimatyczne, które widoczne są już dzisiaj wszędzie. Niszczące susze poprzedzające powodzie, gradobicia, czy trąby powietrzne i co gorsze według prognoz klimatycznych będzie tylko gorzej.
Jako uczniowie możemy pomóc pszczołom poprzez sadzenie ogródka kwiatowego i ziołowego. Młodzieżowa Grupa Ekologów ZSOiT proponuje zasadzenie ogródka przyjaznego pszczołom. W tym celu zaadoptujemy wybrany fragment terenu wokół szkoły. Im bardziej naturalnie, tym lepiej. Zasadzimy kwiaty przyjazne pszczołom m.in. nasturcje, nagietki, astry czy wrzosy a także zioła takie jak szałwia, oregano, tymianek, mięta czy bazylia.
Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w naszej akcji – kontakt nauczyciel biologii Edyta Jaguś. (e-dziennik lub komunikator Teams)