Czy wiesz  że ZERO WASTE zakłada ograniczanie śmiecenia na wielu etapach – od zakupów, poprzez użytkowanie aż po zagospodarowanie resztek.

W codziennym życiu  to przemyślane wybory, odpowiednie wykorzystanie surowców, to troska o środowisko, zdrowsze życie,  konsekwentne drobne działania, dążenie do pustego kosza, troska o przyszłość planety.

                         Święta w duchu Zero Waste !

   1.Nie marnuj jedzenia przez święta

Na świątecznym stole nie powinno znaleźć się więcej jedzenia niż na co dzień! Przechowuj żywność w odpowiednich warunkach. Nadmiar  dań takich jak  bigos, pierogi czy kutię  najbezpieczniej jest zamrozić, a potem wyjąć tylko tyle, ile będziemy potrzebować danego dnia.

2.Planuj wcześnie i  mądrze gotuj

Gdy robisz zakupy przygotuj  odpowiednią listę! Unikniesz kupowania rzeczy, z którymi potem nie będziesz wiedział co zrobić.

3.Prezenty nieodzowny element świąt

Warto zastanowić  się nad tym, jak wybrany przez nas upominek wpływa na środowisko! Zamiast kupować rzeczy, których produkcja i utylizacja zanieczyszcza planetę, możemy postawić na rozwiązania w 100% ekologiczne – takie jak : butelka na wodę z filtrem, świeca sojowa w słoiku(do ponownego wykorzystania),ebooki  lub propozycja Młodzieżowej grupy ekologicznej ZSOiT (za przykładem WWF https://pomagaj.WWF.pl ) na  symboliczną adopcję zwierzaka w prezencie .Do wyboru na stronie WWF jest aż dziesięć gatunków, min. wilk , ryśsóweczkaniedźwiedź czy słoń. Obejmując opieką zwierzę dostajemy specjalny imienny certyfikat, który możemy dać bliskiej osobie. Tak zebrane darowizny wspierają działania WWF, które chronią dzikie zwierzęta i ich siedliska.

4.Opakowanie ma znaczenie

Co roku po świętach, urodzinach zostają torby prezentowe – wielorazowe! Warto nie pisać bezpośrednio na nich, tylko doczepić karteczki z imionami, a posłużą nam w kolejnych latach. Papier prezentowy jest uroczy, ale niestety jednorazowy.

 

Spokojnych świąt dla nas i naszej planety .

życzy  Młodzieżowa Grupa Ekologów ZSOiT wraz z  opiekunem p. Edytą Jaguś

UWAGA!  Konkurs z nagrodami na EKO postanowienia noworoczne w 2021! Podziel  się swoimi działaniami ,udokumentuj je (opisz, sfotografuj , zaproponuj  eko-działania w naszej szkole itp.) i prześlij na wskazany adres mailowy: eko.działania.zsoitjg@gmail.com                                  

Termin nadsyłania prac do 15.01.2021