W czwartek 9.02.2023 w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica „Handlówka” odbyła się 19. już edycja dyktanda. Każda szkoła ponadpodstawowa, z Jeleniej Góry czy regionu, miała prawo wytypować 3 swoich najlepszych uczniów, którzy podczas eliminacji wewnątrzszkolnych popełnili jak najmniej błędów. Tematyką główną tegorocznego dyktanda była „Rewolucja przemysłowa”.
Jak stwierdził Mariusz Drapiej, nauczyciel języka polskiego z „Handlówki” w Jeleniej Górze, kluczem do sukcesu, czyli bezbłędnego pisania dyktand, jest przede wszystkim czytanie. Młodzież czyta przeróżne książki, beletrystykę polską i zagraniczną, nie same tylko lektury. Zwyciężczyni 19. edycji Małgorzata Ziemba z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze obecnie przygotowuje się do matury, więc teraz skupia się jednak bardziej na kanonie lektur szkolnych, jak np. „Dziady” Adama Mickiewicza. Jej koleżanki, które wraz z nią reprezentowały Jeleniogórski Ekonom, skłaniają się bardziej ku fantastyce i literaturze młodzieżowej. Dziewczyny przyznały, że stresu przed stawianymi wyzwaniami nie da się uniknąć, ale jest on do pokonania, tak jak to zresztą bywa podczas egzaminacyjnych zmagań. Kilka lat temu Anna Bałkowska, przewodnicząca Komisji Oświaty , jeszcze prze pandemią pisała w Handlówce wraz z młodzieżą podobne dyktando i przyznała, że chociaż miała z polskiego bardzo dobre wyniki, też nie uniknęła pewnych błędów. Jak to podkreśliła pani radna, człowiek nie jest doskonały i czasem warto zajrzeć do słownika, żeby poprawnie napisać. Nie wzbraniała się nawet przed naszym pomysłem, żeby w przyszłości podjąć wyzwanie i przystąpić do dyktanda, ramach swego rodzaju zdrowej rywalizacji, nauczyciele kontra radni. Uważa to nawet za dobry pomysł. Czwartkowa mistrzyni ortografii popełniła w dyktandzie tylko 7 błędów. Jeżeli ktoś sam chciałby sprawdzić swoje ortograficzne zdolności i porównać swój wynik z jej osiągnięciem, to może skorzystać z naszej podpowiedzi. W konkursie wzięło udział 28 uczniów. W tym roku zdecydowanie lepsze okazały się dziewczęta. Poniżej najlepsza trójka.

  1. Małgorzata Ziemba z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych im. Unii Europejskiej w Jeleniej Górze,
  2. Aleksandra Rosowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego w Jeleniej Górze,
  3. Liliana Dykier z I LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze.