W dniach 20.-27.09.2023r. uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję, by uczestniczyć w drugiej części projektu, którego motto brzmi: „Wir bewegen uns miteinander – aufeinander zu!” („Poprzez sport poznajemy się”).

Projekt został wyróżniony nagrodą rządu kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia – „Richeza Preis 2022/2023”, dzięki czemu uzyskał wsparcie finansowe oraz mógł zostać zrealizowany.

Ein Bild, das Text, Schrift, Logo, Screenshot enthält.

Automatisch generierte BeschreibungStowarzyszenie Przyjaciół Miast Partnerskich Erftstadt – Jelenia Góra objęło patronatem
i przygotowało projekt, w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele
z miast partnerskich z Niemiec, Polski i Ukrainy. 8 uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze pod opieką Pani Joanny Figel oraz Pani Anny Deki oraz 8 uczniów z Ukrainy pod opieką Pani Dyrektor Oksany Dobrovolskiej oraz dwóch nauczycielek 20 września 2023r. rozpoczęli 7 dniową przygodę w Erftstadt. Po całodniowej podróży pociągami z Jeleniej Góry do Erftstadt wszyscy uczestnicy projektu zakwaterowani zostali u rodzin goszczących, co pomogło przełamać barierę językową oraz poznać zwyczaje sąsiedniego kraju. Pierwszego dnia Pani Silvia Müller-Gröls – Dyrektor szkoły Gottfried-Kinkel-Realschule powitała gości. Odbył się wykład na temat historii oraz cech krajobrazu regionu
i miasta. Po oficjalnym powitaniu cała grupa zwiedziła szkołę, a następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowo – integracyjnych w sali gimnastycznej. Popołudnie młodzież spędziła w Lechenich (jednej z dzielnic miasta Erftstadt), gdzie grała w minigolfa. Kolejnego dnia uczniowie
z Gottfried-Kinkel-Realschule zabrali gości na lekcje historii, języka niemieckiego, matematyki i biologii, w których młodzież z Polski
i Ukrainy miała możliwość uczestniczyć, co było ciekawym doświadczeniem. Po obiedzie wszyscy udali się do Frechen, gdzie znajduje się centrum wspinaczkowe. Każdy uczeń pod okiem profesjonalnego instruktora nauczył się wiązać węzeł ósemkowy, a następnie mógł spróbować swoich sił wspinając się w hali wspinaczkowej. Po południu wszyscy wspólnie grillowali i spędzali czas na szkolnym dziedzińcu. Sobota była dniem przeznaczonym na zwiedzanie Kolonii – Pani Schwarz oprowadziła całą grupę po centrum miasta, opowiadała miejskie legendy, historię miasta oraz pokazywała najważniejsze zabytki i punkty turystyczne. W niedzielę uczniowie wzięli udział w dużym sportowym wydarzeniu – 12. edycji biegu miejskiego (12. GVG – CityLauf Erftstadt). O godzinie 11 rozpoczął się 10km bieg wokół miasta. Uczniowie z 3 krajów utworzyli 4 osobowe sztafety, a każdy uczeń pokonał dystans 2,5km! Było to bardzo wymagające a zarazem dające ogromną satysfakcję sportowe doświadczenie. W poniedziałek po kilku lekcjach cała grupa udała się spacerem przez Ville-Wald (lasy utworzone
w miejscu dawnych terenów wydobywczych węgla brunatnego) do miejscowości Brühl. Na miejscu czekał park linowy, w którym po szkoleniu każdy mógł pokonać kilka tras w zależności od swoich umiejętności
i odwagi.Ostatni dzień w Erftstadt rozpoczął się od gry terenowej w parku zamkowym nieopodal szkoły. Następnie cała grupa udała się do Szkoły Muzycznej, gdzie odbyło się spotkanie z Panią Burmistrz miasta Erftstadt – Carolin Weitzel. Po południu uczniowie i nauczyciele pływali kajakami po jeziorze Liblarer. Zaś wieczorem zorganizowana została kolacja pożegnalna, w której uczestniczyły wszystkie zaangażowane w projekt osoby. Goście
i gospodarze, uczniowie, nauczyciele, rodziny goszczące, wspólnie rozmawiając, jedząc i ciesząc się ostatnimi chwilami w towarzystwie nowych przyjaciół ze łzami w oczach wspominali wspólnie spędzone chwile. Wymiana uczniowska miała na celu integrację, poszerzenie horyzontów oraz zbudowanie pozytywnych relacji pośród młodzieży z 3 różnych krajów: Polski, Niemiec i Ukrainy. Była nie tylko niezapomnianą przygodą, ale pokazała młodzieży, jak ważna jest współpraca, przynależność do Unii Europejskiej oraz tworzenie wspólnych inicjatyw. Projekt przyniósł uczniom wiele przydatnych umiejętności i radosnych doświadczeń.

Joanna Figel