W dniu 01 marca 2022 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na głównym korytarzu szkoły została wyeksponowana wystawa plakatów wykonanych przez uczniów pt. „Żołnierze Wyklęci w naszej pamięci”. Dodatkowo na lekcjach historii uczniowie zapoznali się z losami żołnierzy niezłomnych, którzy walczyli w latach 1944-1963 z reżimem komunistycznym. Następnie chętni uczniowie mogli się sprawdzić w teście wiedzy o „żołnierzach wyklętych”. Punktem kulminacyjnym dzisiejszych obchodów był „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W biegu „Tropem Wilczym” uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Frekwencja
była bardzo wysoka. Najlepszymi na dystansie 1963 m okazali się: Eryk Kossowski, Piotr Kałużny, Kacper Gawronek, którzy otrzymali medale pamiątkowe oraz nagrody ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja. Jednak zwycięzcami zostaliśmy My wszyscy, uczestnicząc w tym dużym wysiłku fizycznym okazaliśmy nasz patriotyzm.
W trakcie naszej uroczystości nie zapomnieliśmy także o wojnie w Ukrainie. Przy wejściu do szkoły nauczycielom i uczniom zostały przypięte kotyliony w barwach niebiesko-żółtych, aby w biegu „Tropem Wilczym” wyrazić poparcie dla walczącej Ukrainy.

Koordynatorzy :
K. Koper, nauczyciele historii, S. Szwaja, J. Zawiślański

oraz Fundacja Wolność i Demokracja