Recykling odzieży pomaga chronić środowisko!

W ostatnich latach ilość wytwarzanych odpadów tekstylnych znacznie wzrosła. W ich skład w głównej mierze wchodzą ubrania, jednak znajdziemy wśród nich również obuwie, torebki i inne akcesoria. Ponad połowa z nich nadaje się do odzysku.

Recykling odzieży to sposób na ograniczenie ilości odpadów, które trafiają na wysypiska.

Poddawanie zużytych ubrań recyklingowi jest znacznie bardziej racjonalne i przyjazne dla środowiska, niż ich wyrzucanie. Każdy z nas powinien dążyć do ograniczenia szkodliwego wpływu przemysłu, poprzez przedłużenie czasu użytkowania rzeczy, w tym również odzieży. Ponowne wykorzystanie ubrań to sposób na skuteczną ochronę środowiska oraz zaoszczędzenie energii.

Szacuje się, że w Polsce co roku powstaje ok. 2,5 mln ton odpadów tekstylnych. Według specjalistów, połowa z tego nadaje się do powtórnego użycia.  Noszenie odzieży „z drugiej ręki” stało się modne, a dodatkowo jest to inicjatywa wspierająca środowisko.

Młodzieżowa Grupa Ekologów ZSOiT organizuje zbiórkę ubrań by nadać im ” drugie życie”. Zapraszamy młodzież naszej szkoły do czynnego udziału w tym listopadowym eko działaniu. Praktyka pokazuje, że jeśli nie ubraliśmy czegoś w ciągu 2 lat, to najczęściej nie nałożymy tego już nigdy.

Jeżeli masz używane, niezniszczone (najlepiej wyprane) lub nowe i niepotrzebne ubrania koniecznie przynieś je do  pracowni 105. W ostatnich dniach listopada planujemy przygotować kiermasz rzeczy używanych – każdy będzie mógł nieodpłatnie wziąć sobie rzecz która mu się spodoba. Rzeczy które nie znajdą nowych właścicieli przekażemy na cele charytatywne.

Na wszelkie pytania  odnośnie akcji odpowie  p. Edyta Jaguś .