1.Nie marnuj jedzenia przez święta

Na świątecznym stole nie powinno znaleźć się więcej jedzenia niż na co dzień! Przechowuj żywność w odpowiednich warunkach. Nadmiar  dań takich jak  bigos, pierogi czy kutię  najbezpieczniej jest zamrozić, a potem wyjąć tylko tyle, ile będziemy potrzebować danego dnia.

2.Odpowiedzialne zakupy – wspieraj Fair Trade czyli 2 w 1

Zakupy Fair Trade to forma walki ze współczesnym niewolnictwem: nieprzestrzeganiem praw pracowniczych, pracą ponad siły w niebezpiecznych i niehigienicznych warunkach, za głodowe pensje, zatrudnianiem dzieci. Fair Trade to dobry sposób pomocy społecznościom krajów rozwijających się. Planuj zakupy, szukaj lub pytaj o produkty firm działających zgodnie z zasadami Fair Trade, czy wręcz oznaczonych znakiem  Fair trade.

 3.Prezenty nieodzowny element świąt

Warto zastanowić  się nad tym, jak wybrany przez nas upominek wpływa na środowisko!

Zamiast kupować rzeczy, których produkcja i utylizacja zanieczyszcza planetę, możemy postawić na rozwiązania w 100% ekologiczne – takie jak : butelka na wodę z filtrem, świeca sojowa w słoiku(do ponownego wykorzystania),ebooki  lub propozycja Młodzieżowej grupy ekologicznej ZSOiT (za przykładem WWF https://pomagaj.WWF.pl ) na  symboliczną adopcję zwierzaka w prezencie .Do wyboru na stronie WWF jest aż dziesięć gatunków, min. wilk , ryśsóweczkaniedźwiedź czy słoń. Obejmując opieką zwierzę dostajemy specjalny imienny certyfikat, który możemy dać bliskiej osobie. Tak zebrane darowizny wspierają działania WWF, które chronią dzikie zwierzęta i ich siedliska.

Spokojnych świąt dla nas i naszej planety .

           życzy  Młodzieżowa Grupa Ekologów ZSOiT wraz z  opiekunem p. Edytą Jaguś

UWAGA!  Konkurs z nagrodami na EKO postanowienia noworoczne w 2022! Podziel  się swoimi działaniami ,udokumentuj je (opisz, sfotografuj , zaproponuj  eko-działania w naszej szkole itp.) i prześlij na wskazany adres mailowy: eko.działania.zsoitjg@gmail.com                                 

Termin nadsyłania prac do 15.01.2022