W wyniku intensywnych działań w 2023 roku nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Warunkiem otrzymania wsparcia było podjęcie zróżnicowanych działań promujących rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w szkole i w środowisku lokalnym.
Z przyjemnością informujemy, że z NPRCz nasza biblioteka została doposażona w książki i elementy wyposażenia na kwotę 15000 zł.
Wybór tytułów książek konsultowany był z uczniami, rodzicami
i nauczycielami. Zakupiono 263 nowości wydawnicze, ponadto zmodernizowano stanowisko pracy bibliotekarza oraz zadbano o estetykę
i funkcjonalność wnętrza. Nowe tytuły to książki: romansowe, kryminały, obyczajowe, popularnonaukowe, z dziedziny fantastyki, psychologii, dotyczące problematyki wykluczenia i niepełnosprawności.
Wszystkie osoby zainteresowane zakupionymi publikacjami serdecznie zapraszamy do biblioteki.
Małgorzata Pawlak
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa będziemy co tydzień – dwa prezentować recenzję – zachęcajkę wybranej książki z naszych bibliotecznych zbiorów.
Zachęcam uczniów i nauczycieli do dzielenia się swoimi doświadczeniami czytelniczymi z naszą społecznością. KATHERINE MAY, ZIMOWANIE, KRAKÓW, ZNAK, 2023
„Zimowanie” to opowieść o doświadczeniach autorki z ciemną stroną roku, w jaką właśnie weszliśmy, i z ciemną stroną życia, w jaką od czasu do czasu wchodzi każdy z nas.
To chwile, kiedy jest nam zimno; kiedy chorujemy, czujemy się osamotnieni, słabi; kiedy wokół robi się ciemno, dzień jest zbyt krótki, a w nocy dręczą nas koszmary.
Autorka prowadzi nas przez ciemne miesiące i rozświetla tę drogę lekarstwami na niepokój i zagubienie:
najważniejszym z nich jest przyznanie się do gorszych dni, obniżonej energii życiowej, uważne obserwowanie siebie i świata, akceptacja zimy i chandry, a przede wszystkim wzmożona czułość dla swojego życia. Recepty Katherine May są liczne: od kubka
gorącego kakao, poprzez palenie ognisk nad brzegiem morza, aż do zanurzenia się w przeręblu.
Książka jest pełna ciepła i łagodności. Jest jak połączenie Muminków, Dzieci z Bullerbyn i Kubusia Puchatka dla dorosłych.
Ale zawiera też sporo informacji historycznych i przyrodniczych.
Gorąco polecam na zimne dni!
Małgorzata Pawlak