„Tradycja to rozniecanie ognia, a nie wielbienie prochów.”
Thomas Morus (1478-1535, lord kanclerz Henryka VIII)

Te słowa wielokrotnie wybrzmiały podczas lekcji muzealnej (19.10.2021), w której wzięły udział grupy językowe D15 (pod opieką p. S. Czesnej) i E3 (pod opieką J. Winiarskiej). Lekcję poprowadził p. Henryk Dumin – laureat Nagrody im. Oskara Kolberga w 2010 r. oraz kurator wystawy pt. „Dawno, niedawno…, dzisiaj. Wieś w malarstwie Wiolety Rzążewskiej. Dzieła dolnośląskich twórców ludowych.”, nawiązującej do 75. rocznicy przybycia powojennych osiedleńców na nowe Ziemie Zachodnie.
W pierwszej części lekcji zobaczyliśmy chałupę wiejską z VIII/XIX w. o konstrukcji charakterystycznej dla jeleniogórskiego regionu, z wnętrzem wyposażonym typowymi meblami i innymi przedmiotami używanymi w gospodarstwie domowym w ubiegłych wiekach.
Następnie podziwialiśmy przedmioty codziennego użytku: ubrania, narzędzia, naczynia i starodawne urządzenia używane w ubiegłym stuleciu.
Kolejnym etapem naszej wędrówki w przeszłość była wystawa malarstwa Wiolety Rzążewskiej (urodzona w 1986 r. w Puławach). Artystka znalazła w swoim domu torebkę zmarłej babci, w której były stare fotografie. Postanowiła przenieść je na płótno i w ten sposób powstała seria sugestywnych obrazów przedstawiających życie, kulturę i obyczaje dawnej ludności wiejskiej.
Na zakończenie dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek związanych z przemysłem szklarskim, który w ubiegłych stuleciach prężnie rozwijał się w naszym regionie. Zobaczyliśmy liczny zbiór różnorodnych obiektów szklanych z hut śląskich i europejskich, które zachwycają swoją formą i kolorami.
Dziękujemy Panu Henrykowi za tę piękną lekcję historii z pogranicza sztuki ludowej, malarstwa i dziedzictwa naszego regionu.
Odwiedzajcie Muzeum Karkonoskie, które z powodzeniem roznieca ogień tradycji…