LUTY-WYZWANIE DRUGIE
W lutym zwracamy uwagę na problem marnowania jedzenia .
Badania wskazują, że marnowanie jedzenia stanowi jeden w najpoważniejszych problemów, z jakim mierzy się nasze społeczeństwo. Ze statystyk wynika, że do wyrzucania żywności przyznaje się blisko połowa naszego społeczeństwa. Statystyczny Polak marnuje około 253 kilogramów żywności w ciągu roku.
Fakt ten wiąże się również ze sporymi stratami finansowymi. Zdaniem ekspertów każdy z nas mógłby zaoszczędzić nawet 250 złotych każdego miesiąca, gdybyśmy rozsądniej planowali zakupy oraz posiłki
Jak nie marnować żywności?
Zakupy z głową to podstawa
Jeśli zastanawiasz się, jak nie marnować żywności, warto rozpocząć od zmiany przyzwyczajeń zakupowych. Zanim wyruszysz na zakupy, znajdź kilka chwil na przygotowanie jadłospisu na najbliższe dni, a następnie na jego podstawie ułóż listę zakupów. Planując menu, w pierwszej kolejności wykorzystaj składniki, które już masz w domu, zwłaszcza te z kończącym się terminem przydatności do spożycia.
Jak odpowiednio przechowywać żywność?
Kasze, ryż i makarony przesypuj do szklanych słoi, dzięki którym nie będą mogły zalęgnąć się w nich np. mole spożywcze. Wkładając produkty do lodówki, warto przestrzegać zaleceń producenta, dotyczących ich umiejscowienia, gdyż odpowiednia temperatura i wentylacja mogą znacząco wydłużyć ich świeżość. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w pojemniki próżniowe. do przechowywania żywności.
Młodzieżowa Grupa Ekologów ZSOiT proponuje EKO WALENTYNKI – ekologiczne prezenty – tym razem hity – woskowijka (eko alternatywa dla folii spożywczej), torebki wykonane z silikonu spożywczego, bidon, lunchbox.
KUPUJĘ. JEM. PRZECHOWUJĘ. NIE MARNUJĘ.